مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۱/۲۰

چاقی درمردان جوان پیامد های بد برای صحت آنها دارد

طبق نتایج یک مطالعه، چاقی و اضافه وزن مردان جوان رسک امراض کبدی یا سرطان کبد را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد و حتی در مورد مردان مبتلا به شکر این خطر بالاتر است.
 هانس هاگستروم، سر تیم تحقیق از شفاحانه تدریسی کارولینسکا سویدن، تاکید می‌کند «تلاش برای کاهش چاقی باید از سنین پایین انجام شود تا مشکلات آتی مربوط به مرض حاد کبدی در افراد کاهش یابد.»
وی در ادامه توضیح می‌دهد: «چاقی با ابتلا به مشکلی موسوم به مرض کبد چرب غیرالکولی همراه است که در آن  چربی‌ها شروع به رسوب در اعضاء بدن می‌کنند. در مقابل این مرض، علت اصلی سیروز کبدی و پیوند کبدی است.
در مطالعه جدید، تیم تحقیق ارقام بیش از ۱.۲ میلیون مرد سویدنی را که بین سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۹۶ در خدمت عسکری ثبت نام کرده بودند بررسی کردند. این افراد از یک سال بعد از خدمت اجباری تا پایان سال ۲۰۱۰ تحت پیگیری بودند.
در طول مدت پیگیری، حدود ۵۳۰۰ مورد امراض حاد کبدی از جمله ۲۵۱ مورد سرطان کبد وجود داشت.
در مقایسه با مردان با وزن نورمال، رسک سرطان کبد در سنین بالا برای مردان دارای اضافه وزن در جوانی ۵۰ درصد بیشتر است و در مورد مردان چاق در دوره جوانی این رسک دوبرابر است.
همچنین محققین دریافتند این رسک برای مردانی که هم چاق و هم مبتلا به شکر نوع۲ بودند، بیش از سه برابر بوده است.
یافته‌ها نشان می‌دهد افزایش نرخ چاقی و اضافه وزن در جهان که پیش بینی شده تا سال ۲۰۳۰ در حدود ۱ میلیارد نفر چاق باشند، می‌تواند منجر به افزایش تعداد موارد ابتلا به سرطان و امراض کبدی در آینده شود.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger