مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۲/۰۷

دانشمندان موفق به اختراع رحم مصنوعی شده اند .

سالانه ۱۵ میلیون تولد قبل از میعاد در جهان رخ می‌دهد؛ نوزادان نارسی که بتوانند در سال اول زنده بمانند، در طول زندگی خود در معرض ابتلا به انواع امراض قرار می‌گیرند و از این رو محققین شفاخانه اطفال فیلادلفیا در تلاشند تا به این نوزادان کمک کنند.
براساس گزارش گيزمگ، اين محققین با اختراع رحمي مصنوعي شرايطي را فراهم كرده‌اند كه امكان رشد كامل تمامي اعضارا در بدن نوزادان قبل از میعاد را فراهم مي‌كند. آزمايش‌هاي حيواني درون اين رحم مصنوعي اميدواركننده بوده‌است و محققین توانسته‌اند بره‌هاي نابالغ را در اين سيستم براي چهار هفته پرورش دهند.
نوزاد انسان به صورت متوسط در چهلمين هفته از بارداري متولد مي‌شود، اما هر تولدي پيش از 37 هفتگي به عنوان تولد زودهنگام توصيف شده و نوزاد نابالغ خواهد بود. هرچه نوزاد زودتر از حد عرف متولد شود، احتمال بروز مشكلات و مرض در او افزايش پيدا مي‌كند، و حتي احتمال زنده ماندنش نيز كاهش خواهد يافت.
اين رحم مصنوعي با هدف نگهداري از نوزادان زودرس كه در 23 هفتگي تا 28 هفتگي متولد شده‌اند، اختراع شده‌است،‌نوزاد در اين سن هنوز نابالغ است اما از مرز خطر گذشته و مي‌تواند از بسياري از عوارض احتمالي جان به در ببرد. اين رحم مصنوعي مي‌تواند حرارت بدن، فشار و نور را روي بدن جنين ثابت نگه دارد و از او در برابر آلودگي‌ها و انتان محافظت كند.
اين سيستم بدن جنين را درون كيسه‌اي مملو از مايع امنيوتيك مصنوعي قرار مي‌دهد كه اين مايع درون كيسه در جريان است. در مراحل اوليه،‌ ريه جنين به اندازه كافي شكل نگرفته‌است تا بتواند هوا را تنفس كند، از اين رو اين سيستم از پمپ هواي خارجي برخوردار نيست. در عوض قلب جنين به جاي ريه كار كرده و خون را از ميان بند ناف به اكسیجناتوري انتقال مي‌دهد و به همين شكل اكسیجن را وارد خون كرده و  كاربن دای اکسایدرا از آن خارج مي‌كند، مسئوليتي كه در حالت طبيعي به عهده پلاستنا(جوره) جنين است. نشانه‌هاي حياتي جنين و جريان خون به صورت الكترونيكي كنترول مي‌شوند.
با شبيه‌سازي محيط رحم،‌ محققین شرايطي را ايجاد كرده‌اند كه اعضای شكل‌نگرفته‌اي مانند ريه و ديگر اعضا به شكل عادي رشد كنند. اين سيستم روي هشت بره نابالغ كه از نظر فيزيولوژيكي با جنين 23 تا 24 هفته‌اي انسان برابري مي‌كردند، مورد آزمايش قرار گرفت. بره‌ها براي 28 روز درون رحم مصنوعي نگهداري شدند و رشد بدن،‌عملكرد مغز، رشد اندام‌ها،‌تنفس و تحرك عادي را از خود نشان دادند و حتي توانستند چشم‌هاي خود را باز كنند و موهاي بدنشان آغاز به رشد كرد.
محققین مي‌گويند تا زماني كه بتوان از اين سيستم در شفاخانه استفاده كرد چندين دهه باقي مانده‌است و پيش از آغاز آزمايش‌هاي انساني، بايد تغييرات زيادي در اين رحم مصنوعي ايجاد شود،‌براي مثال بايد ابعاد آن به يك سوم ابعاد كنوني درآيد.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger