مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۱/۱۷

آیا تلویزیون دیدن و خوردن شما را چاق میکنید؟

می‌خواهید لاغر شوید؟ این کار را با خاموش کردن تلویزیون هنگام غذا خوردن شروع کنید.
گرچه خاموش کردن تلویزیون به‌طور مستقیم باعث آب شدن چربی‌های اضافی شما نمی‌شود، اما به گزارش هلث‌دی تحقیقات جدید نشان می‌دهد تماشا نکردن تلویزیون هنگام صرف غذا خطر چاقی در بزرگ‌سالان را کاهش می‌دهد. دانشمندان همچنین می‌گویند خوردن غذایی پخته‌شده در خانه با خطر کمتر دچار شدن با چاقی همراهی دارد.
این بررسی نشان داد که ظاهراً شمار موارد غذا خوردن به همراه سایر اعضای خانواده تأثیر چندانی بر وزن بزرگ‌سالان ندارد.
راشل تومین، دانشمند  در پوهنتون/ دانشگاه  طبی ایالت اوهایو، سرپرست این تحقیق گفت:‌«اینکه شمار موارد صرف غذا با سایر اعضای خانواده چقدر است، مهم‌ترین عامل نیست. به نظر می‌رسد آنچه در حین این غذا خوردن‌ها رخ می‌دهد، اهمیت بیشتری داشته باشد.»
او افزود:‌«یافته‌های ما بر اهمیت توجه به آنچه در حین غذا خوردن رخ می‌دهد، تأکید دارد، ازجمله خاموش کردن تلویزیون یا تهیه کردن غذا در خانه.»
این بررسی بر اساس داده‌های مربوط به ۱۳۰۰۰ نفر از ساکنان اوهایو انجام شد که در سال ۲۰۱۲ در یک نظرخواهی شرکت کرده بودند و دست‌کم یک بار در هفته پیش از بررسی با خانواده غذا خورده بودند.
نتایج نشان داد که بزرگ‌سالانی که هنگام خوردن غذای خانوادگی اصلاً تلویزیون یا ویدئو تماشا نمی‌کنند، نسبت به افرادی که در حین غذا خوردن تلویزیون تماشا می‌کنند، با احتمال بسیار کمتری ممکن است چاق شوند.
یافته‌های این تحقیقات نشان داد که پایین‌ترین خطر چاقی در میان بزرگ‌سالانی است که همیشه غذای تهیه‌شده در خانه را می‌خوردند و هرگز هنگام صرف شام تلویزیون تماشا نمی‌کردند.
 گرچه در این تحقیق خوردن غذا به همراه اعضای خانواده بر خطر چاقی بزرگ‌سالان تأثیری نداشت، اما ممکن است سودمندی‌های دیگری برای اعضای خانواده داشته باشد، ازجمله بهبود سلامت اجتماعی و عاطفی است.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger