مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۱/۲۶

کشف ژن‌هایی که مردان را طاس و کوتاه‌قد می‌کنند

 یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که رابطه‌ای جنتیکی میان قد کوتاه و طاسی زودرس وجود دارد.
به گزارش هلت دی گروهی از دانشمندان آلمانی به سرپرستی داکتر استفانی هیلمن- هیمباخ از بخش جنتیک انسانی پوهنتون/ دانشگاه بن توانستند ۶۳ تغییر در ژنوم انسانی را پیدا کنند که احتمال ریزش موی زودرس در مردان را افزایش می‌دهند.
هیلمن- هیمباخ دراین‌باره گفت: «معلوم شد که برخی از این تغییرات جنتیکی با سایر خصوصیات بدنی و امراض ازجمله قد کوتاه ارتباط دارند.»
این دانشمندان ژن‌های ۱۱۰۰۰ مرد مبتلا به کلی زودرس و ۱۲۰۰۰ مرد بدون کلی را بررسی کردند.
یافته‌های دانشمندان  همچنین تأییدکننده یافته‌های پیشین دراین‌باره بود که طاسی زودرس با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات هم ارتباط دارد.
اما این تحقیق خبرهای خوبی هم برای مردان طاس داشت: این بررسی نتوانست یک نظریه پیشین درباره رابطه میان طاسی زودرس و افزایش خطر ابتلا به امراض قلبی را ثابت کند.
این بررسی همچنین نشان داد که ارتباطی میان گرایش به طاسی زودرس و بلوغ مردان در سنین نسبتاً پایین و نیز رنگ جلد روشن و افزایش تراکم استخوان وجود دارد.
به گفته مارکوس نوتن یکی از این محققین، این دو مورد اخیر ممکن است به میزان ویتامین دی مربوط باشد، زیرا هنگامی‌که نور آفتاب به جلد می‌تابد، در آن ویتامین دی ساخته می‌شود که برای رشد و سلامت استخوان‌ها ضروری است.
نوتن که رئیس انستیتوت جنتیک پوهنتون/ دانشگاه بن است، گفت که رابطه میان طاسی، جلد روشن و استحکام استخوان‌ها ممکن است «بیانگر آن باشد که مردان طاس بهتر می‌توانند از نور آفتاب برای ساختن ویتامین دی استفاده کنند.»
او افزود که این یافته‌ها ممکن است به توضیح این موضوع کمک کنند که «چرا به‌طور خاص مردان سفیدپوست به‌طور زودرس دچار طاسی می‌شوند.»
نوتن تأکید کرد: «مردان دارای طاسی زودرس نباید از این یافته‌های جدید نگران باشند.»
او گفت:‌«خطر مرض فقط به مقدار اندکی افزایش می‌یابد. از طرف دیگر جالب است که ریزش موی زودرس یک خصوصیت جداگانه نیست، بلکه ارتباطات گوناگونی با سایر خصوصیات بدنی دارد.»

 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger