مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۱/۳۰

بهترین غذا ها برای رشد مو ها

خیلی‌ها، موهای سالم و زیبا را نشانه‌ی سلامتی و زیبایی می‌دانند. مو هم مانند سایر اعضای بدن نیاز به مواد مغذی متنوعی دارد تا سالم باشد و رشد کند. بسیاری از کمبودهای تغذیه‌ای منجر به ریزش مو می‌شوند.
هرچند عواملی مانند سن، جنتیک و هورمون‌ها بر رشد مو مؤثرند اما کلید اصلی، داشتن بهترین تغذیه است. در اینجا 5 ویتامین و سه ماده مغذی دیگری که برای رشد مو مهم هستند را برایتان می‌گوییم.
1. ویتامین A
تمام حجرات بدن برای رشد به ویتامین A نیاز دارند که شامل مو هم می‌شود. مو نسج است با سریع‌ترین رشد در بدن انسان. ویتامین َ A به غدوات کمک می‌کند تا ماده‌ای روغنی به نام سبیوم یا چربی جلد تولید کنند. سبیوم، جلد سر را مرطوب کرده و به حفظ سلامت موها کمک می‌کند. تغذیه‌ای که کمبود ویتامین A داشته باشد منجر به مشکلات متعددی می‌شود، مثلاً ریزش مو. نکته‌ ی مهم در مصرف ویتامین A این است که مقادیر زیاد این ویتامین می‌تواند خطرناک باشد. مطالعات نشان داده مصرف بیش از اندازه‌ی ویتامین A منجر به ریزش مو می‌گردد.
* کچالوی شیرین، زردک، کدو، پالگ و کلم ، سرشار از بتاکاروتن هستند که به ویتامین A تبدیل می‌شود. می‌توانید ویتامین A را از طریق محصولات حیوانی مانند شیر، تخم مرغ و ماست نیز دریافت کنید. روغن کبد ماهی نیز منبع بسیار خوبی برای این ویتامین محسوب می‌شود.
2. ویتامین‌های گروه B
یکی از بهترین ویتامین‌ها برای رشد مو، نوعی ویتامین ب به نام بیوتین است. کمبود بیوتین می‌تواند موجب ریزش مو در انسان شود. از بیوتین در تداوی های ریزش مو استفاده می‌شود و کسانی که در این ویتامین کمبود دارند می‌توانند از این درمان‌ها بهترین نتایج را کسب کنند؛ البته کمبود این ویتامین بسیار کم اتفاق می‌افتد زیرا به طور طبیعی در طیف وسیعی از غذاها وجود دارد.
سایر ویتامین‌های گروه ب، به تولید کرویات سرخ خون بدن کمک می‌کنند؛ کرویات سرخ خون ، حامل اکسیجن و مواد مغذی به جلد سر و فولیکول‌های مو هستند. این پروسه برای رشد موها مهم‌اند.
* شما می‌توانید از بسیاری از غذاها ویتامین‌های گروه ب را دریافت نمایید؛ مثلاً غلات سبوس‌دار، بادام، گوشت سرخ، ماهی، غذاهای دریایی و سبزیجات برگ تیره.
ضمناً، غذاهای حیوانی تنها منبع خوب ویتامین ب 12 هستند. بنابراین اگر گیاه خوار هستید، لازم است  این ویتامین را دریافت کنید.
3. ویتامین C
آسیب‌های رادیکال‌های آزاد می‌تواند مانع رشد موها شده و کاهش مو را دربر داشته باشد. ویتامین ث، آنتی اکسیدانت قوی است که نقش محافظت کنندگی در برابر استرس اکسیداتیف ناشی از رادیکال‌های آزاد دارد. بدن شما برای تولید پروتئینی به نام کولاجن به ویتامین ث نیاز دارد. کولاجن، بخش مهمی از ساختار مو است.
* ویتامین ث می‌تواند به جذب آهن در بدن کمک کند؛ آهن هم یک ماده ضروری برای رشد موهاست. توت زمینی، مرچ، امروت و مرکبات همگی منابع خوبی از ویتامین ث هستند.
4. ویتامین D
کمبود ویتامین د موجب ریزش مو و طاسی می‌شود. تحقیقات نیز نشان داده است ویتامین د به ایجاد فولیکول‌های جدید کمک می‌کند؛ فولیکول‌ها سوراخ‌های کوچک در جلد سر هستند که موهای جدید در آنجا رشد می‌کنند. بیشتر افراد به اندازه کافی ویتامین د دریافت نمی‌کنند و باید مصرفش را بیشتر نمایند.
* بدن شما در معرض نور مستقیم آفتاب، ویتامین د تولید می‌کند. منابع خوب ویتامین د شامل ماهی‌های چرب، روغن کبد ماهی، برخی سمارق ها و غذاهای غنی شده می‌باشد.
5. ویتامین E
ویتامین ای هم مانند ویتامین ث، آنتی‌اکسیدانت است که در برابر استرس اکسیداتیف نقش محافظت کنندگی دارد. در مطالعه‌ای معلوم شد آن‌هایی که مشکل ریزش مو داشتند، بعد از مصرف سپلمنت ویتامین E به مدت 8 ماه، رشد موهایشان تا 34.5 درصد افزایش یافته بود.
*دانه‌های گل آفتاب پرست، بادام، پالک و آووکادو منابع بسیار خوبی از ویتامین ای محسوب می‌شوند.
6. آهن Fe
آهن، به کروبات سرخ خون کمک می‌کند اکسیجن به انساج برسانند. این پروسه برای بسیاری از عملکردهای بدن نقشی اساسی دارد مانند رشد موها. کمبود آهن که موجب کم خونی می‌شود، یکی از دلایل اصلی ریزش مو می‌باشد که مخصوصاً در خانم‌ها شایع است.
* غذاهای سرشار از آهن عبارتند از تخم مرغ، گوشت سرخ، پالک و عد س.
7. جست (زینک)
زینک، نقش مهمی در رشد انساج مو و ترمیم آن دارد. زینک به غده چربی اطراف فولیکول‌ها کمک می‌کند تا به خوبی کار کنند. ریزش مو یکی از علائم متداول کمبود زینک می‌باشد. مطالعات نشان داده  که مصرف سپلمنت ها  زینک می‌تواند ریزش موی ناشی از کمبود زینک را کاهش دهد. با این همه بهتر است زنیک را از تغذیه‌تان دریافت کنید.
* غذاهایی که زینک بالایی دارند: صدف ها ، گوشت گوساله، پالک، آرد  گندم، تخم کدو و عدس.
8. پروتئین
مو تقریباً کلاً از پروتئین ساخته شده است. مصرف پروتئین کافی برای رشد موها اهمیت دارد. مطالعات حیوانی نشان داده است کمبود پروتئین می‌تواند موجب کاهش رشد مو و حتی از دست دادن موها شود.
  • آیا باید سپلمنت های تقویتی برای موهای ما مصرف کنیم؟
غذا، بهترین منبع ویتامین‌های ضروری برای رشد مو است. اما اگر از طریق تغذیه نمی‌توانید میزان لازم را تأمین کنید، سپلمنت ها می‌توانند مفید باشند. یادتان باشد که مصرف بیش از حد مجاز ویتامین‌ها و موادمعدنی، اگر کمبودی نداشته باشید مضر است. بنابراین با داکتر مشورت کنید تا او مشخص کند که کمبودی دارید یا خیر. در نهایت بهترین شیوه برای تأمین مواد مغذی لازم، تغذیه‌ی متعادل از منابع سالم و طبیعی می‌باشد.
منبع:تبان
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger