مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۱/۱۲

شش غذاهای مفید برای ورزشکاران

اگر هر روز یا چند روز در هفته ورزش می‌کنید بدنتان نیاز به تغذیه مناسبی پیدا می‌کند اگر ما برنامه غذایی سالمی را رعایت کنیم و انرژی کافی دریافت کنیم تا سطح فعالیت و تمرینات خود را حفظ کنیم ممکن است پاسخگوی خوبی در برابر اشتها و میزان انرژی مورد نیازمان باشیم.
مهم‌ترین نکته این است که فکر نکنیم چون ورزش کرده‌ایم هر چه بخواهیم می‌توانیم بخوریم .اکثر افراد پس از ورزش معمولا بسیار گرسنه‌اند و همین احساس گرسنگی کافی است تا بیشتر از نیازشان بخورند و حتی گاهی به سراغ غذاهایی می‌روند که منجر به خلاف آنچه از غذا تصور داریم می‌شود یعنی آنچه خورده‌ایم به جای اینکه صرف بازسازی نیروی بدنی و ترمیم عضلات شود تبدیل به چربی شده و جز اضافه وزن و سخت کردن تمرینات فایده دیگری ندارد.
شش غذا های ذیل برای ورزشکاران میتواند مفید باشد .
1)منابع حاوی نایتریت (پالک-چغندر):نایتربت در بدن به  نایتریت اکساید تبدیل می‌شود و عکس العمل مایتوکاندریا ها را بهتر می‌کند از طرفی نیز مایتوکاندریا ها در تولید انرژی مورد نیاز عضلات نقش دارند .بنابراین ترکیباتی مثل پالک و آب چغندر قدرت عضلات و توانایی فیزیکی بدن را افزایش می‌دهند .نایتریت هم چنین جریان خون را افزایش و فشار خون را کاهش می‌دهد و همچنین باعث کاهش اکسیجن مورد نیاز عضلات برای انجام فعالیت می‌شود بنابراین توانمندی عضلات و سیستم قلبی -وعایوی را افزایش می‌دهد.
2)نوشیدنی‌های طبیعی (آب زردک-آب مالته):بدلیل آنکه حین ورزش رادیکال‌های آزاد در بدن تولید می‌شوند برای از بین بردن آن‌ها بهتر است از منابع آنتی‌اکسیدانی مثل ویتامین c و سلنیوم و ویتامین E به فراوانی استفاده شود.انواع آب میوه‌های تازه مثل آب زردک و آب مالته از جمله این که حاوی ویتامین C فراوانی هستند برای تامین کاربوهایدریت و انرژی مفید پس از تمرینات ورزشی می‌توانند انتخاب خوبی به حساب آیند.
3) کیله: کیله برای ورزشکاران یکی از بهترین گزینه‌های در بین میوه‌ها برای تامین و احیای انرژی مورد نیاز است، سرشار از ویتامین و مواد معدنی بوده، پوتاشیم و سودیم موجود در آن عامل تحرک عضلات است از آنجائی که مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث بروز قبضیت شود توصیه می‌شود حداکثر در روز بیش از3 عدد نخورید.
4) ماهی: ماهی از منابع بسیار خوب امگا 3 بوده و در کاهش التهاب مفاصل مفید است، همچنین منبع غنی پروتئین است که به راحتی هضم وجذب می‌گردد بنابراین در رشد عضلات، ترمیم آن‌ها و جلوگیری از خستگی موثر خواهد بود .
5) حبوبات و انواع لوبیاها: این گروه خاوی پروتئین و فایبر بوده ، منبع خوبی از کلسیم ، پوتاشیم و فاسفور و ویتامین‌های گروه B و  فولیک اسید است. برای پیشگیری از  برخی مشکلات هاضمه توصیه می‌شود چند ساعت قبل از پخت تر  شوند.
6) تخم مرغ
: از جمله مواد غذایی با ارزش تغذیه‌ای بالاست و حاوی 50% پروتئین است، همچنین حاوی ویتامین‌ها  و A;D;E;Ca;Fe;Zn بوده که برای رشد و احیای عضلات و استخوان‌ها ضروری هستند، برای ورزشکاران حرفه‌ای که ساعت‌ها تمرین دارند ، تخم‌مرغ آب پز می‌تواند یک وعده مناسب حین ورزش یا پس از ورزش  برای کسب انرژی مجدد باشد.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger