مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۶/۰۱/۰۹

تکنالوژی هم بلا میکند! روبات جدید که برای اطفال مبتلا به شکر در قسمت تغذی آنها کمک میکند

محققین اروپایی در قالب برنامه‌ای به نام روبات سامان بازی روبات و برنامه‌های کاربردی اختراع کرده‌اند که می‌توان آنها را روی تبلیت و تلیفون همراه نصب کرد تا با استفاده از آنها به کودکان مبتلا به شکر برای انتخاب مواد غذایی در طول روز کمک کرد.
براساس گزارش يورونيوز،‌ این روبات که نوعي دوست و سامان بازی کودکان است، قرار است به یکی از اعضای خانواده تبديل شود. دو كودك هالندي به نام‌هاي تاتوم و آریان كه هردو مبتلا به شکر هستند،‌در اين برنامه حضور دارند.
اين دو كودك روی تبلیت‌هایشان برنامه‌های کاربردی مخصوصی دارند كه به آنها در انتخاب غذای مناسب، تنظیم میزان کاربوهایدریت و فعالیت‌های بدنی‌شان در طول روز کمک می کند.
سه شفاخانه و دو سازمان حمایت از مریضان مبتلا به شکر در هالند و ایتالیا نيز در این طرح تحقیقاتی همكاري دارند.
روبات حاضر در اين پروژه نيز در نزد داکتران و در هنگام معاينه با كودكان همبازي مي شوند. این روبات که برای کنترول تغذیه کودکان است نقش دوست کودک را ايفا كرده و در حين بازي با او اشتباهاتي انساني مرتكب مي‌شود و به کودکان فرصت مي‌دهد اشتباه او را تصحیح کنند.
داکتران متخصص اطفال می توانند هر روبات را جداگانه برنامه‌ریزی کنند و برای هر کودک اهداف متفاوتی تعیین کنند. محققین می‌گویند حضور اين روبات ها باعث مي‌شود کودکانی راحتتر برای معاينه به داکتر مراجعه كنند.
روبات در بازی از کودک می خواهد که بین اعمال مختلفی که در زندگی روزمره پیش می آید یکی را انتخاب کند مثلا رفتن به جشن تولد یا انتخاب لبنیات، و کودک باید چیزی را انتخاب کند که از هر نظر برای صحتش بهتر است. بعد جای کودک و روبات تبدیل می شود و نوبت روبات است که جواب درست را پیدا کند.
روبات درباره دوا دستوری به کودک نمی دهد اما کمک می کند عوارض ناشی از شکر را تشخیص دهد. دانشمندان کاری کرده اند که اطلاعات شخصی یک کودک به کودک دیگری فرستاده نشود.
دانشمندان قصد دارند کودکان بیشتری را در این آزمایش شرکت دهند و شبکه‌ای مبتنی بر ارقام بالا به وجود بیاورند که بین روبات‌ها و تبلیت‌ها ارتباط برقرار کند و به این دوستان الکترونیکی امکان دهد همراه با کودکان رشد کنند و یاد بگیرند.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger