مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۵/۰۹/۱۱

تاثیر ماست در کاهش استرس و اضطراب

مطالعات جدید دانشمندان  نشان میدهد که  خوردن  ماست موجب تسکین اختلال اضطراب شده و با استرس مقابله می‌کند.
 محققین پوهنتون /دانشگاه میزوری عنوان می‌کنند که پروبیوتیک متشکل از باکتریاهای زنده و مفید به معنای بهبود سلامت جهاز هاضمه  است که می‌تواند موجب کاهش اضطراب و رفتار مرتبط با استرس شود.
محققین با مطالعه بر روی گورخرماهی (زبرافیش) دریافتند این گونه ماهی بعد از مصرف باکترباهای متداول یافت شده در ماست و پروبیوتیک موسوم به Lactobacillus plantarum بهتر نسبت به عوامل استرس زا واکنش نشان دادند.
معمولا ماهی‌های پراسترس زمان بیشتری را در ته مخزن آب می‌گذرانند، اما زبرافیش‌هایي که پروبیوتیک مصرف کرده بودند بعد از قرارگیری در معرض عوامل استرس زا، زمان بیشتری را در نزدیکی منطقه بالای مخزن آب می‌گذراندند.
به گفته الیزابت برایدا، سرپرست تیم تحقیق، «عوامل استرس زا وارد شده از الگوهای  محیطی متداول نظیر تغییر حرارت هستند از این رو این تست می‌تواند در مورد انسان‌ها هم کارآمد باشد.»
این نتایج نشان می‌دهد باکتریاهای موردنظر در روده می‌توانند شیوه جایگزین مناسبی برای درمان باشند.
به گفته محققین، باکتریاهای خوب روده می‌توانند به روند هضم کمک کرده و عملکرد اکوسیستم طبیعی بدن را حفظ کنند و حتی ممکن است به کاهش وزن هم کمک کنند. اما باکتریاهای بد و مضر، موجب ناراحتی در روده و معده شده و حتی ممکن است عامل مرض باشند.
منبع:مهر
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger