مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۵/۰۸/۲۸

کمبود ویتامین دی دربدن خطر نفس تنگی (استما) را زیاد میسازد

طبق نتایج یک مطالعه جدید، افرادی که به میزان کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند در معرض ریسک بالای آستما قرار دارند.
 در این مطالعه محققین اطلاعات جمع آوری شده از بیش از ۲۵ هزار فرد بزرگسال ۱۸ تا ۷۹ سال و بیش از ۹۷۰۰ کودک ۶ تا ۱۷ سال را که در نظرسنجی سالانه سلامت آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ شرکت کرده بودند مورد بررسی قرار دادند.
از شرکت‌کنندگان پرسیده شده بود که آیا در سال گذشته مبتلا به استما  تشخیص داده شده‌اند یا حالت خس خس سینه را که علامت آستما است تجربه کرده‌اند. از شرکت کنندگان آزمایش خون هم گرفته شد تا میزان ویتامین D خون‌شان تعیین شود.
در مجموع از بین شرکت‌کنندگان مطالعه ۶۸ درصد کودکان و ۷۰ درصد بزرگسالان دارای کمبود ویتامین D بودند (یعنی کمتر از ۳۰ نانوگرام در میلی‌لیتر که میزان کافی برای افراد سالم است).
بعلاوه در حدود ۱۲۰۰ کودک و ۱۸۰۰ فرد بزرگسال مبتلا به نفس تنگی تشخیص داده شدند. این امراض همراه با التهاب و تنگ شدن مجاری هواست که هر دو موجب مشکل تنفس می‌شوند.
محققین دریافتند کودکان مبتلا به کمبود ویتامین D، در مقایسه با کودکان دارای میزان کافی این ویتامین، ۱.۳۵ برابر بیشتر در معرض ابتلا به آستما قرار داشتند.
همچنین یافته‌ها نشان داد افراد بزرگسال مبتلا به کمبود ویتامین D در معرض ریسک بالای تشخیص آستما قرار نداشتند، اما بروز علائم خس خس سینه در آنها بیشتر مشاهده شد.
یو اینگ هان، عضو تیم تحقیق از  پوهنتون /دانشگاه پیتزبرگ پنسیلوانیا، در این باره می‌گوید: «علت دقیق این رابطه مشخص نیست اما تصور می‌شود ویتامین D موجب کاهش سطح التهاب در بدن می‌شود.
منبع:مهر
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger