مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۵/۰۸/۲۸

خبر های بد برای کسانیکه از تلیفون های سمارت زیادتر استفاده میکنند .

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد هر چه شما مدت بیشتری از تلیفون‌های هوشمندتان استفاده کنید، خوابتان بیشتر مختل می‌شود.
به گزارش لایوساینس در این تحقیق اشخاصی که در طول یک دوره یک‌ماهه مدت بیشتری با این تلیفون‌های هوشمندشان گذرانده بودند، نسبت به افرادی که کمتر از این تلیفون‌ها استفاده کرده بودند، هم به مقدار کمتری خوابیده بودند و هم با احتمال کمتری خواب باکیفیتی داشتند.
نتایج این تحقیق که در جورنال PLOS ONE منتشر شده است، نشان داد که افرادی که شب‌ها پیش از زمان خواب از تلیفون هوشمند استفاده کرده بودند، در به خواب رفتن دچار اشکال بیشتری شده بودند و مدت بیشتری بیدار مانده بودند.
این محققین نوشتند این یافته‌ها بیانگران است که نگاه کردن به صفحه نمایش تلیفون‌های هوشمند به خصوص در حدود زمان خواب، ممکن است بر خواب اثر منفی ایجاد کند.
محققین در این تحقیق از ۶۵۳ شرکت‌کننده بزرگ‌سال خواستند اپلیکیشنی را روی تلیفون‌های هوشمند اندرویدی‌شان نصب کنند که مدت روشن بودن صفحه نمایش تلیفون را در هنگامی‌که «غیر متصل به شبکه» (airplane mode) نبود، اندازه می‌گرفت.
محققین ارقام به‌دست‌آمده از تلیفون هر یک از این افراد در طول یک ماه را جمع‌آوری کردند.
نتایج نشان داد که شرکت‌کنندگان به‌طور متوسط هرروز یک ساعت و ۲۹ دقیقه از تلیفون هوشمند استفاده کرده‌اند. گرچه رابطه‌ای میان میزان استفاده از تلیفون هوشمند و میزان فعالیت بدنی، خلق‌وخو یا شاخص توده بدنی وجود نداشت، میزان استفاده از تلیفون با خواب ارتباط داشت.
این محققین دریافتند که در میان ۱۳۶ شرکت‌کننده در این تحقیق اطلاعاتی درباره عادات خوابشان بیان کرده بودند، هر چه زمان استفاده از صفحه نمایش تلیفون هوشمند افزایش یافته بود، کیفیت خواب کاهش یافته، زمان خواب کمتر شده و مدت موردنیاز برای به خواب افزایش یافته بود.
همچنین زمان بیشتر صفحه نمایش با میزان کمتر «کفایت خواب» - نسبت زمان گذرانده شده در تختخواب به زمان واقعی خوابیدن- ارتباط داشت.
به خصوص استفاده از تلیفون هوشمند در حدود زمان خواب با پایین بودن کفایت خواب و مدت بیشتر موردنیاز برای به خواب رفتن ارتباط داشت.
 به گفته این محققین این یافته‌ها نشان می‌دهد رابطه میان مدت کلی استفاده از تلیفون هوشمند و خواب ممکن است مربوط به استفاده از تلیفون هوشمند در حدود زمان خواب باشد.
این محققین نوشتند: «همراهی میان افزایش زمان صفحه نمایش در طول یک ساعت زمان خواب و پس از زمان خواب، اما نه یک ساعت قبل از این هنگام، با مدت طولانی‌تر موردنیاز برای به خواب رفتن با این نتیجه‌گیری موافقت دارد که استفاده از صفحه نمایش درست پیش از تلاش برای به خواب رفتن می‌تواند به خصوص مشکل‌آفرین باشد.»
تحقیقات قبلی هم نشان داده‌اند که مدت نگاه کردن به صفحه نمایش در شب با خواب بدتر و کوتاه‌تر همراهی دارد. به گفته این محققین، این اختلال ممکن است ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آبی ساطع‌شده از صفحه‌های نمایش می‌تواند تولید هورمون ملاتونین در مغز را که در خواب دخالت دارد، مهار کند.
شرکت اپل برای حل این مشکل در تلیفون‌های تولیدی‌اش یک گزینه «شیفت شب» (Night Shift) ایجاد کرده است که با فعال کردن آن رنگ صفحه نمایش در شب از طیف آبی به سمت رنگ‌های گرم‌تر (نارنجی) تغییر پیدا می‌کند.
این محققین یادآور شدند که تحقیقشان محدودیت‌هایی را هم دارد. برای مثال شرکت‌کنندگان در این تحقیق که همه باید از یک اپلیکیشن خاص استفاده می‌کردند، ممکن است نماینده جمعیت عمومی نباشند. به علاوه احتمال اندازه‌گیری زمان استفاده از صفحه نمایش در این تحقیق دقیق نباشد، زیرا ممکن است افراد در زمان‌هایی به دیگران اجازه استفاده از تلیفون‌هایشان را داده باشند یا از روشن بودن تلیفون‌هایش برای مثال هنگامی در جیبشان قرار دارد، آگاه نبوده باشند.
این محققین همچنین یادآور شدند که این تحقیق رابطه سببی میان استفاده از تلیفون هوشمند و خواب بدتر را ثابت نمی‌کند. برای مثال ممکن است رابطه یافته ‌شده ناشی از این امر باشد که افرادی که در به خواب رفتن مشکل دارند، با احتمال بیشتری تلیفون‌هایشان را در زمان خواب روشن کنند.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger