مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۵/۰۴/۲۳

کاهش خطر ابتلا به آلرژی با ناخن جویدن

نتایج مطالعه‌ای علمی نشان می‌دهد کودکانی که به مکیدن انگشت شست یا جویدن ناخن دست خود عادت دارند، کمتر با خطر ابتلا به آلرژی مواجه هستند.
براساس گزارش BBC، محققین پوهنتون/ دانشگاه اوتاگو مي‌گويند اين نتيجه‌گيري بر فرضیه نظافت استوار است که براساس آن قرار گرفتن در معرض برخي از میکروب‌ها باعث تقويت سیستم معافیتی بدن مي‌شود.
مطالعه روي هزار داوطلب 5-32 ساله در نيوزيلند نشان داده‌بود كه ظاهرا دو عادت ناخن جویدن و مکیدن انگشت شست مانع بروز برخي از آلرژي‌ها مي‌شوند كه البته نفس تنگی یا تب یونجه جزو اين موارد به شمار نمي‌روند.
محققین  عادت به مکیدن انگشت شست و جویدن ناخن را در سنین پنج، هفت، 9 و 11 سالگی ثبت كرده و مورد بررسي قرار دادند و پس از آن در سنين 13 و 32 سالگي میزان ابتلاي اين افراد به آلرژی‌هاي مختلف بررسي شد.
براساس نتايج به دست آمده از ميان افراد مورد بررسي حدود یک سوم در دوران كودكي به مكيدن انگشت شست خود عادت داشتند و ابتلا به آلرژي در همین افراد در سن 13 سالگی بسيار كمتر از ديگران بود. به گفته محققین احتمال ابتلا به آلرژي دراثر تماس با گرد و خاک خانگی یا سگ و پشک خانگی در حدود یک سوم کمتر از کودکانی بود که اين عادت را نداشتند.
دانشمندان دريافته‌اند اين معافیت در برابر آلرژي ظاهرا تا دوران بزرگسالي نيز ادامه دارد و مي‌گويند اگرچه به تشويق اين نوع از رفتار در كودكان توصيه نمي‌شود،‌اما ظاهرا اين عادت‌ها از جنبه‌هاي مثبت و غيرقابل انكاري نيز برخوردارند.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger