مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۴/۰۹/۲۵

با پیر شدن انسان دماغ هم کوچک میشود :استرس می‌تواند احتمال نقصان فکری مربوط به آلزایمر را افزایش دهد

یک بررسی جدید نشان می‌دهد استرس پروسه ممکن است عاملی خطرساز برای آن نوع مشکلات در توانایی فکر کردن باشد که می‌تواند در نهایت به مرض آلزایمر بیانجامد.
بااین‌وجود یافته‌های این بررسی ثابت نمی‌کند که استرس علت ایجاد نقصان شناختی یا آلزایمر است.
به گزارش هلث‌دی نیوز داکتر گایاتری دیوی، متخصص دماغ و اعصاب در شفاخانه لنوکس هیل شهر نیویورک که در این تحقیق شرکت نداشت، این باره می‌گوید: «ما به‌طورکلی می‌دانیم که استرس می‌تواند مانع فکر کردن دقیق شود، اما ارقام این بررسی نشان می‌دهد استرس می‌تواند احتمال ابتلا به امراض همچون آلزایمر را افزایش دهد.»
این یافته‌ها یازدهم دسمبر در جورنال «مرض آلزایمر و اختلال‌های همراه» منتشر شده است.
محققین در این بررسی پرسش‌نامه‌هایی را در اختیار 500 نفر از سالمندان 70 سال به بالا گذاشتند و از آنان درباره میزان استرسی که تجربه می‌کنند، سؤال کردند. در شروع مطالعه هیچ‌کدام از این افراد هیچ نشانه‌ای از زوال عقل نداشتند.

محققین به مدت سه سال این افراد را پیگیری کردند. این افراد هرساله تحت مجموعه‌ای از آزمایشات مربوط به زندگی روزمره قرار گرفتند که حافظه و توانایی آن‌ها در تفکر واضح را ارزیابی می‌کردند. افرادی که بر اساس پاسخ‌هایشان بیشترین میزان استرس را تجربه کرده بودند، با احتمال 30 درصد احتمال بیشتر به اختلال شناختی زودرس مبتلا شده بودند. این احتمال همچنان بعد از در نظر گرفتن عواملی همچون علائم افسردگی، سن، نژاد و سطح تحصیلات و خطر ژجتیک مرض آلزایمر به قوت خود باقی بود.

ریچارد لیپتون از مرکز دماغ و اعصاب مونته‌فیوره و کالج آلبرت انیشتین شهر نیویورک دراین‌باره می‌گوید: «شواهد حاکی از آن‌ هستند که برداشت ما از رویدادها نقش مهم‌تری از خود رویدادها در پیش‌بینی پیامدهای محیطی و صحت آینده ما دارند. این خبر خوبی است زیرا این امکان وجود دارد که ما ادراك‌مان را از رویدادهای پراسترس كاهش دهيم.»
لیپتون در ادامه می‌گوید: «می‌توان با روش‌هایی همچون تداوی  رفتار شناختی، مراقبه بر مبنای بر ذهن‌آگاهی، یوگا و بیوفیدبک، استرس را کاهش داد.»

دوی افزود: «یکی دیگر از روش‌های کاهش استرس خواب خوب شبانه است. ما معمولاً اهمیت چندانی به خواب نمی‌دهیم، اما خواب عامل مهمی است، خواب احتمالاً یگانه شیوه مؤثر، کارآمد و کم‌هزینه برای کاهش استرس است.»
گرچه این بررسی ثابت نمی‌کند که استرس علت مشکلات در توانایی فکر کردن است، اما دوی راه‌های متعددی را که ممکن است استرس و مشکلات شناختی را به هم ارتباط دهند، توصیف می‌کند. به گفته او استرس میزان هورمون کورتیزول را در بدن افزایش و تراکم حجرات عصبی در مغز را کاهش می‌دهد.
او گفت: «استرس میزان برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز را افزایش و میزان برخی دیگر را کاهش می‌دهد و در نهایت مغز نمی‌تواند به‌طور مؤثر به کار خود ادامه دهد، استرس همچنین نقش مهمی در رسوب و تجمع پلاک‌هایی دارد که مسئول مرگ حجروی در مرض آلزایمر هستند.»
«زمانی که ما تحت استرس هستیم، با احتمال بیشتری ممکن است دچار انتان شویم و استرس بر عکس العمل سیستم معافیتی بدن ما تأثیرگذار است. این مسئله اهمیت دارد زیرا عملکرد سیستم معافیتی با ایجاد بیماری آلزایمر ارتباط دارد.»
یافته‌های این بررسی داکتر لوکا جیلیبرتو، نورولوجیست در انستیتوت علوم اعصاب كوشینگ در نیویورک راتعجب زده نکرده است.
جیلیبرتو گفت:‌ » عواقب قلبی-وعایوی استرس، از جمله افزایش سرعت ضربان قلب و فشار خون ممکن است زمینه‌ساز افزایش خطر امراض قلبی‌وعایوی در اشخاص تحت استرس باشد و این امراض  به‌نوبه خود به دمانس وعایوی (زوال عقل ناشی از سکته‌های مغزی) بینجامد. افراد تحت استرس همچنین اغلب به عادات ناسالم مانند سگرت کشیدن و عدم تحرک روی بیاورند و این عادات ناسالم عوامل شناخته‌شده خطرساز برای نقصان شناختی به‌طورکلی، البته لزوماً مرض آلزایمر، هستند.
به گفته داکتر میندی کاتز معاون ارشد بخش نورولوجی در کالج طبی آلبرت اینشتین و یک از نویسندگان مقاله این بررسی، محققین همچنین به بررسی این موضوع پرداختند که آیا ممکن است برعکس استرس ناشی از زوال شناختی افراد شرکت‌کننده باشد، اما ظاهر چنین رابطه‌اي وجود نداشت.
جیلیبرتو گفت، تداوی جادویی برای کاهش استرس وجود ندارد، اما افراد در ابتدا باید دریابند که دچار استرس هستند.
او گفت: «داشتن یک زندگی پراسترس نه سالم است و نه بهره‌ای به دنبال دارد. غذا خوردن درست،‌ انجام ورزش روزانه، پرهیز از مصرف خودسرانه دوا و خواب کافی ممکن است به شما کمک کند. در اغلب موارد بهترین درمان روی آوردن به چیزهایی است که شما را خوشحال می‌کند: یک ترانه، پیاده‌روی در پارک یا گذراندن وقت با دوستان یا نواسه ها .
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger