مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۴/۰۹/۰۵

حیات کره زمین بدون حشرات نابود می‌شود

اگرچه ما انسان‌ها نسبت به حشرات حس خوبی نداریم، اما آن‌ها علاوه بر آن که بی‌خطر هستند برای حیات کره زمین هم نقش مهی را ایفا می‌کنند.
درست است که در صورت نابودی حشرات، پشه ای برای گزش ما انسان‌ها و انتقال انواع امراض وجود نخواهد داشت و میلیون‌ها نفر از امراض نظیر مالاریا و تب كنگو نخواهند مُرد. دهاقین دیگر برای حفاظت از محصولاتشان نیاز به دوا پاشی نخاهند داشت. اما منافع حشرات به مراتب بیشتر از ضررهای آن‌هاست. تقریباً ۸۰ درصد کل زندگی گیاهی جهان وابسته به گرده‌افشانی است. این حشرات هستند که در طول پروسه گرده‌افشانی، گرده را از بساک گیاه نر به کلاله گیاه ماده می‌رسانند.
به گفته دیویدوز، "در اکثر موارد حشراتی نظیر زنبور، مادر کیک و پروانه، عامل گرده‌افشانی هستند، و در موارد نادر باد، آب یا حیوانات این پروسه را انجام می‌دهند. بدون وجود این گرده‌افشان‌ها، اکثر گیاهان زمین نابود خواهند شد."
حال آن که بخش وسیعی از رژیم غذایی انسان‌های کره زمین وابسته به گیاهانی نظیر گندم، برنج، میوه‌ها و سبزیجاتی است که حشرات در بقای آن‌ها نقش دارند.
حتی پستاندارانی هم که ما از گوشتشان استفاده می‌کنیم از گیاهانی تغذیه می‌کنند که حشرات در تولید آن‌ها نقش دارند. پس دنیای بدون حشرات به معنای نابودی حیات در کل کره زمین است.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger