مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۴/۰۸/۱۰

هشت نوع غذا های که برای صحت و سلامت چشم مفید است

نوع تغذیه شما می‌تواند بر صحت چشم‌های‌تان و پیشگیری از امراض آن تاثیر داشته باشد. در اینجا هشت غذا را که به حفظ صحت چشم‌ها و پیشگیری از امراض آن کمک می‌کنند، می‌آوریم:
1- ماهی چرب
ماهی‌های چرب غنی از اسیدهای چرب اُمگا- سه مانند ماهی تون، شاه‌ماهی یا ساردین (به شکل بخارپزشده یا برشته‌شده) به حفظ صحت غشاهای حجروی حجرات عصبی، از جمله حجرات عصبی موجود در شبکیه کمک می‌کنند و باعث پیشیگیری از امراض چشم می‌شوند که با پیری مرتبط هستند.


2- انواع کینو ها
این سه میوه مانند سایر مرکبات غنی از ویتامین C هستند و تقریباً در همه سال در دسترس شما قرار دارند. این میوه‌ها همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که از قرنیه و عدسی چشم محافظت می‌کنند و به پیشگیری از کتراکت یا آب‌مروارید یاری می‌رسانند.

3-زردک
هویج مانند شماری از میوه‌های دیگر با رنگ زرد و نارنجی مملو از بتا- کاروتن- یک آنتی‌اکسیدان و پیش‌ساز ویتامین A - و غنی از رنگدانه‌هایی است که به محافظت از شبکیه کمک می‌کنند.

4- بلوبری
بلوبری به خاطر تاثیرش در بهبودبخشی به دید در شب مشهور است و این تاثیرش بر روی پیلوت ها نیروی هوایی بریتانیا در حین جنگ جهانی دوم امتحان شده است. بلوبری حاوی ویتامین C و آنتوسیانین‌ها، ترکیباتی که حدت بینایی را تقویت می‌کنند، است و می‌تواند به برطرف شدن خستگی چشم هم کمک کند.

5-پالک
پالک غنی از رنگدانه‌ها، بتا- کاروتن و ویتامین‌ها است و یک به اصطلاح ابرغذا برای صحت چشم است، چرا باعث محافظت در برابر کاهش حدت بینایی و پرتوهای ماورای بنفش می‌شود.6- تخم‌مرغ:
تخم‌مرغ با توجه دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های متعدد از جمله ویتامین A که برای حفظ توانایی دید شبانه ضروری هستند - از چشم محافظت می‌کند. تخم‌مرغ به خصوص به پیشگیری در مقابل یک بیماری شبکیه، تحلیل‌رفتن لکه زرد چشم مربوط به سالمندی (AMD) کمک می‌کند.


7- بروکلی
سبزی‌های به رنگ سبز، مانند کل خانواده کلم‌ها، غنی از رنگدانه‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و مقدار زیادی ویتامین C دارند که به حفاظت از شبکیه و عدسی چشم از پرتوهای ماورای بنفش و نیز رادیکال‌های آزاد که اثرات زیانباری بر بینایی دارند، کمک می‌کند.

8- جواری
جواری منبع غنی از لوتئین و زیزانتین، رنگ‌دانه‌های ضروری برای حفظ صحت چشم، محافظت در برابر AMD و نیز پیشگیری از آب‌مروارید است.


منبع:Relax News

 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger