مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۴/۰۷/۱۶

سازمان ملل متحد: هیچ سازمان امدادگر خارجی در کندوز افغانستان باقی نمانده است

سازمان ملل  متحدروز سه‌شنبه ۶ اوکتوبر (۱۴ میزان) اعلام کرد، پس از حمله هوایی آمریکا به شفاحانه تحت مدیریت داکتران بدون سرحد (ام‌اس‌اف)‌ در شهر کندوز افغانستان و در میانه جنگ شدید در آن، هیچ سازمان امدادگر بین‌المللی در این شهر جنگ‌زده باقی نمانده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه اداره هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) اعلام کرد، تصور می‌شود موقعیت انسانی در این شهر استراتژیک شمال افغانستان که ماه گذشته به مدت کوتاهی به تصرف طالبان درآمد، سخت باشد، اما به علت مشکلات دسترسی به منطقه میزان کمک‌های موردنیاز به روشن نیست.
جنس لارک،‌ سخنگوی OCHA، گفت: در حال حاضر هیچ سازمان امدادرسانی در شهر کندوز باقی نمانده است.
او گفت: دو سازمان وابسته سازمان ملل، چهار سازمان غیردولتی ملی و 10 سازمان غیردولتی بین‌المللی به علت منازعات مداوم و وضعیت امنیتی ناپایدار و سیال در کندوز به‌طور موقت تغییر مکان داده‌اند.
حمله هوایی آمریکا به شفاخانه ام‌اس‌اف در روز شنبه باعث مرگ 22 نفر و برانگیخته شدن خشم بین‌المللی شد و این سازمان خیریه صحی این حادثه را جنایت جنگی نامید.
قومندانی عموی نیروهای آمریکا در افغانستان روز سه‌شنبه گفت، به این شفاخانه به اشتباه حمله شده است.
این حمله چند روز پس از آن انجام شد که نیروهای طالبان در بزرگ‌ترین پیروزی‌شان در 14 سال اخیر به‌طور موقت کنترل شهر کندوز را به دست گرفتند.
ام‌اس‌اف مرکز ترومای خود در کندوز را که طناب نجاتی در این منطقه شمرده می‌شد، تعطیل کرده است و بان کی مون،‌ منشی عموی سازمان ملل به خواستار «یک تحقیق کامل و بی‌طرف» در این باره شد.
لارک اشاره کرد که شفاخانه ام‌اس‌اف «تنها مرکز تداوی از نوع خود در کل منطقه شمال شرق افغانستان بود و فقط به 300 هزار نفر در منطقه کندوز خدمات می‌داد.
او گفت: سازمان‌های امدادگر بین‌المللی در شرایط فعلی شده‌اند، شهر را ترک کنند و در حال حاضر اساساً هیچ مرکز مراقبت صحی مناسب، هیچ مرکز ترومای مناسب برای افراد باقیمانده در شهر وجود ندارد.
او افزود، بر اساس گزارش‌ها آب و برق در اغلب مناطق شهر همچنان قطع است و بازارهای غذایی بسته مانده‌اند.
لارک گفت: هزاران نفر از کندوز گریخته‌اند و تخمین زده می‌شود که 8500 خانواده در نتیجه جنگ در منطقه شمال شرق آواره شده باشند. به گفته او، سازمان‌های امدادگر در تلاش هستند به منطقه دسترسی پیدا کنند تا بتوانند نیازها را ارزیابی و برطرف کنند.
او گفت: انتظار می‌رود نیازهای مقدماتی غذا، سرپناه اضطراری، آب و خدمات صحی اضطراری...و ردیابی و گردآوردن اعضای خانواده‌ها پس از افزایش موارد آوارگی باشد.
به گفته او، برخی از سازمان‌هایی که در کندوز حاضر بوده‌اند، ازجمله برنامه جهانی غذا، انبارهایی از اقلام کمکی در منطقه دارند و به‌صورت پراکنده به جاهایی که امکان دسترسی وجود دارد. یاری می‌رسانند.
درعین‌حال، سازمان صحی جهان روز سه‌شنبه اعلام کرد که دارد با وزارت صحت عامه افغانستان برای رساندن تجهیزات و ملزومات صحی به درون کندوز کار می‌کند و قصد دارد یک مرکز صحی موقتی برپا کند.
این سازمان گفت، در حال فرستادن یک کیت تروما (برای مجروحان)‌ حاوی ادویجات و مواد موردنیاز برای 100 مریض نیازمند مراقبت جراحی به منطقه است، اما این محموله به علت بسته بودن جاده در پل خمری معطل شده است.
این سازمان گفت: سازمان صحی جهان (WHO)به دنبال یافتن راه‌های جایگزین یا حمایت از نیروهای نظامی برای رساندن این کیت‌ها به شفاخانه حوزوی کندوز بود.
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger