مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۴/۰۸/۰۶

اثرات زیان‌بار نشستن بیش‌ از حدبالای چوکی ها

حرکت مداوم بدن یک‌راه ساده برای سوزاندن کالوری‌ها و متعادل نگه‌داشتن وزن است، اما به نظر می‌رسد، محیط‌های کاری امروز ما که اکثرا مبتنی بر کارهای پشت میزی و نشستن طولانی‌مدت هستند برای صحت ما مضر باشند.
دانشمندان پوهنتون کوئینزلند استرالیا به سرپرستی داکتر فرانسیسکو لوپز- جیمنز به بررسی همین موضوع یعنی اثرات زیان‌بار نشستن بیش‌ از حد پرداختند و یافته‌هاي خود را در جنوری2014 در ژورنال قلب اروپا کردند.
داکتر لوپز- جیمنز اشاره می‌کند که ایستادن در حین انجام کار دارای مزایای صحی است و این چیزی نیست که بگوییم در همین سال‌های اخیر کشف‌ شده است، بلکه در تحقیقات خیلی قبل‌تر نیز به مزیت سلامتی ایستادن در حین کار پی برده شده است. در سال ۱۹۵۳ درجورنال طبی بریتانیا تحقیقی به چاپ رسید که بر اساس نتایج آن کمک‌راننده‌های ملی بس که در طول کار خود غالباً ایستاده بودند در مقایسه با راننده‌های ملی بس که بیشتر نشسته بودند کمتر در معرض امراض شریان‌هاي كورونري قلب بودند و میزان مرگ‌ومیر آن‌ها نیز کمتر بود.
با وجود این، در جامعهٔ امروز ما اکثر مردم بر این تصور هستند که شغل‌های پشت میزی و نشستنی در مقایسه با شغل‌های ایستادنی پیشرفته‌تر و مترقی‌تر هستند.
جوامع امروزی به نشستن ارزش داده‌اند و در نظر آن‌ها ارزش نشستن از تحرک بیشتر است. این ارزش غلط روی افکار مردم تأثیر گذاشته و آن‌ها را طوری بار آورده است که برای نشستن بیش‌ازحد ارزش قائل شوند و نسبت به آن‌ها نظر مثبت‌تری داشته باشند.
برداشت‌های موجود در جامعهٔ ما از اهمیت خاصی برخوردار هستند. صاحبان شرکت‌های بزرگ غالباً دفترهایی دارند که در آن اکثر کارمندها از چوکی های راحت و بزرگ استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در ورودی این دفترها کوچ ها و چوکی هایی بزرگی وجود دارند. داکتر لوپز جیمنز می‌گوید: در هر کشوری هر چه یک شغل مهم‌تر باشد، صندلی آن نیز شغل بزرگ‌تر و راحت‌تر است. جالب اینجاست که در زبان انگلیسی معنای دیگر کلمهٔ Chair (به معنی چوکی) مدیر و رئیس هست و همین معنای چوکی آن را با قدرت و مقام مترادف می‌کند.
واضح است که جوامع امروزی به نشستن ارزش داده‌اند، اما متأسفانه اکنون با نتایج منفی این ارزش امروزی مواجه شده‌ایم.
در بسیاری از جوامع پیشرفته امراض  همچون دیابت، قطع تنفس در خواب، چاقی، مرض قلبی و سکتهٔ مغزی همه‌گیر شده‌اند.
چاقی نیز باعث افزایش آمار بسیاری از سرطان‌ها شامل سرطان ثدیه، سرطان رحم، سرطان لوزالمعده و سرطان رودهٔ بزرگ می‌شود. حتی در کشورهای کمتر توسعه‌یافته نیز افراد ثروتمندتر دچار میزان بالاتری از این امراض هستند: جایگاه اجتماعی یا اقتصادی این افراد باعث شده است تا کارهای نشستنی و فعالیت کمتری داشته باشند.
اکثر افراد به زمان‌های نشستن خود توجهی نمی‌کنند و از اثرات منفی نشستن طولانی‌مدت و اثرات مثبت جایگزین کردن نشستن طولانی‌مدت با ایستادن آگاهی ندارند.

در یک تحقیق جدید محققان استرالیایی دریافته‌اند که نشستن بیش‌ازحد با بدتر شدن وضع صحت در ارتباط است. آن‌ها این سؤال را مطرح کردند که آیا جایگزین کردن ایستادن با نشستن برای جلوگیری از خطرات نشستن کافی است یا برای جلوگیری از خطرات نشستن به فعالیت و تحرک بیشتری نیاز است. در این تحقیق ۶۹۸ نفر حضور داشتند که ۵۷ درصد آن‌ها زن بودند. میانگین سنی این شرکت‌کننده‌ها ۵۸ بود.
بنا بر نتایج این تحقیق محققان استرالیایی دریافتند که اگر دو ساعت از وقت نشستن روزانهٔ خود را صرف ایستادن کنیم، با تغییرات فاحشی در عوامل خطرساز برای امراض قلبی مواجه خواهیم شد:
۱. کاهش ۲ درصدی قند خون
۲. کاهش ۱۱ درصدی ترای‌گلیسیرایدTG
۳. کاهش ۶ درصدی کلسترول کل
۴. افزایش سطوح کلسترول HDL (کلسترول خوب) تا میزان ۰٫۰۶ میلی‌مول بر لیتر
با توجه به آنچه در بالا بیان شد می‌توان نتیجه گرفت که افزایش زمان ایستادن در طول روز به‌طور چشمگیری عوامل خطرساز امراض قلبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
سپس، محققان استرالیایی این موضوع را بررسی کردن که جایگزین کردن دو ساعت از وقت نشستن با قدم زدن چه تأثیری روی فرد خواهد گذاشت. نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که اگر دو ساعت از وقت نشستن روزانهٔ خود را صرف قدم زدن کنیم، با تغییرات چشمگیر زیر مواجه می‌شویم:
۱. کاهش ۱۱ درصدی قند خون
۲. کاهش ۱۱ درصدی شاخص توده بدنی(BMI)
۳. کاهش ۷٫۵ سانتی‌متری دور کمر
۴. کاهش ۱۴ درصدی ترای‌گلیسیراید
۵. افزایش سطوح کلسترول خوب تا میزان ۰٫۱ میلی میلیون بر لیتر
ایستادن و قدم زدن مزایای دیگری نیز دارند که شامل کاهش استرس و اضطراب، خواب بهتر، کاهش خطر فقدان عضله و استخوان، بهبود ظاهر بدن، بهبود مکانیزم تنفسی و ... است.
داکتر لوپز -جیمنز می‌گوید: «برای زندگی سالم‌تر باید بایستیم.» علاوه بر این، این را نیز باید درک کنیم که در جوامع امروزی به نادرستی به نشستن ارزش داده‌اند و همین نشستن بیش‌ازحد باعث آسیب عمومی شده است.
منبع: Everyday health
 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger