مطالب جدید
دوکـــتوران افغانســـتان

تغذیه

داخله

اخبار طبی

۱۳۹۴/۰۵/۳۱

کوبا موفق به ریشه کن نمودن انتقال ویروس اِیدز از مادر به فرزند شد


داکتر مارگارت چان ، مدیر کل سازمان صحی جهان   (WHO) این دســتاورد را به عنوان یک پیـروزی عظــیم و یک گام مهم در جـهت نسل عاری از اِیدز قلـمداد کرد. وی در ادامه گفت که حذف یک ویروس کشــنده، یکی از بزرگتــرین دســتاوردهای صحت عمومی  محسوب می شود.
تلاش برای جلوگیری  انتــقال ویروس اچ آی وی از مادر به جنین در کوبا، از سال 2010 مـیلادی توسط سازمان صــحی جهان  و سازمان بهــداشــت پان در آمریکا   (PAHO ) آغاز شد.قرار است این حرکت عظــیم و همـگانی در دیگر کشــورهای آمریکا نیز صورت گیرد.
مراقبت های خاص دوران بارداری، زایمان سزاریَن و جلوگیری از تغذیه با شیر مادر، چند مورد از مهمترین اقدامات در این زمینه هستند.
در سال 2013 میلادی، تنها دو نوزاد با ویروس اچ آی وی به دنیا آمدند.
هرساله حدود 1.4 زن آلوده به ویروس اچ آی وی، باردار می شوند. بدون استفاده از روش های درمانی، شانس تولد نوزاد آلوده به ویروس حدود 15 تا 45 درصد است؛ این درحالیست که در صورت دریافت دواهای ضد ویروسی مادر و جنین، این احتمال به یک درصد کاهش می یابد.
بر اساس گزارش سازمان صحی جهان ، تعداد نوزادان متولد شده با ویروس اچ آی وی از سال 2009 میلادی تاکنون، به نصف کاهش یافته است که این آمار مدیون استفاده از دواهای ضد ویروسی است.

 اِیدز چیست ؟ 
« HIV»  نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود.     با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. 10 تا 15 سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس   HIV به اِیدز مبتلا شود.
هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و دواهای ضد ویروسی فقط قادرند که روند سرعت بیماری را کُند نمایند .
اِیدز از سوی سازمان صحی جهان ، ششمین بیماری کشنده نام گرفته است. در حال حاضر حدود 35 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس HIV مبتلا هستند و تابه حال حدود 39 میلیون نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

واقعیت هایی در مورد اِیدز  :
بدن آلوده به ویروس HIV ، پذیرای بیش از 20 نوع عفونت کشنده و سرطان است.
بر اساس گزارش سازمان صحی جهان  در سال 2013 میلادی، حدود 35 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا هستند که از این میان 3.2 میلیون نفر کودک هستند. بیشتر مبتلایان در کشورهای کم درآمد و فقیر زندگی می کنند.
ویروس HIV یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری سل است.
امروزه پیشرفت های علمی چشمگیری در درمان اِیدز حاصل شده و قوانینی زیادی برای محافظت از بیماران وضع شده است؛ همچنین بشر درک بهتری از این شرایط دارد؛ اما هنوز افراد اطلاعات درستی از نحوه محافظت خود و دیگران از این بیماری ندارند و اِیدز به عنوان اَنگ و تبعیض برای افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، باقی مانده است.
روز جهانی اِیدز از این جنبه اهمیت دارد که به تمام ساکنین کره زمین و دولت ها یادآوری شود که اِیدز از بین نرفته است و هنوز هم نیاز به منابع مالی، افزایش آگاهی، مبارزه با تعصب و بهبود آموزش در این زمینه وجود دارد.

مهمترین علل ابتلا به اِیدز :
رابطه جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، به اشتراک گذاشتن سرنگ آلوده، انتقال از مادر به جنین، زایمان و شیردهی، مهمترین علل انتقال بیماری هستند.

 
Copyright © 2013 وبسایت دوكـتوران افغانستان
Distributed By Free Premium Themes. Powered byBlogger